CLUB SERRES FOR UNESCO

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το 1995, η Πρόεδρος του Ομίλου Αικατερίνη Εμμανουηλίδου συνεργάστηκε με το Κέντρο Unesco για τις Γυναίκες των Βαλκανικών χωρών. Αυτή η συνεργασία αποτέλεσε την ευκαιρία για την δημιουργία από τους αξιόλογους πολίτες  της πόλης μας, να δημιουργηθεί ο Ομιλος Σερρών  για την Unesco, με μέλη που   πίστευαν ότι πρέπει οι στόχοι  του Παγκόσμιου Οργανισμού που είναι Εκπαίδευση-Φυσικές και Κοινωνικές Επιστήμες-Πολιτισμός, Κοινωνία της Πληροφορίας να τους υπηρετούν, σε αυτό το βόρειο χώρο της Ελληνικής γης.

Οι δράσεις μας επικεντρώνονται στην συνεργασία με τις σχολές του Νομού μας σε θέματα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Περιβάλλοντος. Πολιτισμός, Εκπαίδευση

Συνεργαζόμαστε με την Νομαρχία και τις Δήμους, σχολεία, κοινωνικούς φορείς, για την προώθηση της Βιώσιμης Ανάπτυξης μέσα από τις ωφοσκοπικές διαδρομές της UNESCO όπως: Ο Δρόμος της Ελιάς, Ο δρόμος του Ιερού Ποταμού Στρυμόνα, ο δρόμος της Βιόσφαιρας και του Ουρανού, ο δρόμος των Αρωματικά φυτά.

Συμμετέχετε με εκθέσεις στα θέματα των παγκόσμιων ημερών, π.χ. Νερό, βιβλίο, ανθρώπινα δικαιώματα, περιβάλλον, AIDS, κλπ. – Είμαστε πάντα ενεργοί στις ηλεκτρονικές εκστρατείες των Ηνωμένων Εθνών.

Στόχος μας η δημιουργία νέων στελεχών με γνώση και αγάπη για την προώθηση των σκοπών της UNESCO.

Καταστατικός σκοπός του Ομίλου Ουνέσκο Σερρών είναι:

Α. Η προώθηση των σκοπών και ιδανικών της UNESCO, όπως αναφέρεται στην ιδρυτική πράξη του Οργανισμού και η δέσμευση έναντι της παγκόσμιας προκήρυξης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου

Β. Η ανάπτυξη της διεθνούς κατανόησης, της συνεργασίας και της παγκόσμιας ειρήνης

Γ. Η αναβάθμιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου και των λαών

Δ. Η συμμετοχή στην αστική και δημοκρατική παιδεία των μελών

Ε. Η συμμετοχή στην κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη, η οποία πρέπει να εκληφθεί ως υλοποίηση των συνθηκών που είναι περισσότερο κατάλληλες για την ευημερία του ατόμου

ΣΤ. Η ανάληψη δράσης και ευαισθητοποίησης της κοινής γνώμης και της εξουσίας υπέρ των λιγότερο ανεπτυγμένων κρατών για την ανάγκη αύξησης της συμμετοχής τους στα αναπτυξιακά προγράμματα των υποβαθμισμένων χωρών.

 

 Διοικητικό Συμβούλιο περιόδου 2020-2022

–          Πρόεδρος                                   Αικατερίνη Εμμανουηλίδου

–          Αντιπρόεδρος                            Γιάννης Πέτκογλου

–          Αντιπρόεδρος:                           Λογοθετίδης Σταύρος

–          Αντιπρόεδρος                            Βαρβάρα Παπαδοπούλου

–          Γεν. Γραμματέας:                       Πέτρος Δασκαλόπουλος

–          Ταμίας                                       Μαρία Χατζηδημητρίου

–        Εφορος  Κοινωνικής  επιχειρηματικότητας Γιάννης Σωτηρίου

–        Έφορος Βιώσιμης Ανάπτυξης   Σταύρος Οικονομόπουλος

–       Έφορος Περιβάλλοντος            Κυριάκος Σκορδάς

–      Έφορος ASPnet School και 17 Global Goals      Στέλλα Παπούλια

Διοικητικό Συμβούλιο περιόδου 2018-2020 
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος

– Αντιπρόεδρος Βαρβάρα Παπαδοπούλου
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Ταμίας Μαρία Χατζηδημητρίου
– Έφορος Βιώσιμης Ανάπτυξης Οικονομόπουλος Σταύρος
– Έφορος Περιβάλλοντος Κυριάκος Σκορδάς
– Έφορος Νέων του Ομίλου Βαρβάρα Παπαδοπούλου

-Εφορος  Κοινωνικής  επιχειρηματικότητας Γιάννης Σωτηρίου

– Εφορος ASPnet Στέλλα Παπούλια

Διοικητικό Συμβούλιο της περιόδου 2016-2018

  • Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
  • Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
  • Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
  • Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
  • Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
  • Ταμία Μαρία Χατζηδημητρίου
  • Έφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα
  • Έφορος Περιβάλλοντος Κυριάκος Σκορδάς
  • Έφορος Νέων του Ομίλου Βαρβάρα Παπαδοπούλου

Διοικητικό Συμβούλιο της περιόδου 2014-2016

– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου

– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου

– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος

– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Ταμίας Άννα Αλευρά
– Έφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα
– Έφορος Περιβάλλοντος Κυριάκος Σκορδάς
– Έφορος Νέων του Ομίλου Μαρία Χατζηδημιτρίου

Διοικητικό Συμβούλιο 2012-2014
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Αννα Αλευρά
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα
– Μέλος Νίκος Γκοστώφ

Διοικητικό Συμβουλίο 2010-2012
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Γκοστώφ

Διοικητικό Συμβουλίο 2008-2010
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Γκοστώφ

Διοικητικό Συμβουλίο 2006-2008
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Γκοστώφ
– Εφορος Άννα Αλευρά
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Διοικητικό Συμβουλίο 2004-2006
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Γκοστώφ
– Εφορος Άννα Αλευρά
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Διοικητικό Συμβουλίο 2002-2004
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Πέτρος Δασκαλόπουλος
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Γκοστώφ
– Εφορος Άννα Αλευρά
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Διοικητικό Συμβουλίο 2000-2002

– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Γιάννης Πέτκογλου
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Παντελής Κουροπαλάτης
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Βογιατζόγλου
– Εφορος Άννα Αλευρά
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Διοικητικό Συμβουλίο 1998-2000

– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Χρήστος Μπεσίρης
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπάζογλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Παντελής Κουροπαλάτης
– Αν Γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Βογιατζόγλου
– Εφορος Άννα Αλευρά
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Διοικητικό Συμβούλιο 1996-1998
– Πρόεδρος Αικατερίνη Εμμανουηλίδου
– Αντιπρόεδρος Χρήστος Μπεσίρης
– Αντιπρόεδρος Πέτρος Παπανόγλου
– Αντιπρόεδρος: Λογοθετίδης Σταύρος
– Γεν. Γραμματέας: Παντελής Κουροπαλάτης
– Αν γραμματέας Μίτσα Ευδοξία
– Ταμείας: Νίκος Βογιατζόγλου
– Εφορος Άννα Αλεύρα
– Εφορος Θεοδωρίδου Μυροφόρα

 

Ιδρυτικά μέλη του Ομίλου μας

Εμμανουηλίδου Αικατερίνη
Μπεσίρης Χρήστος
Αλεβρά  Άννα
Μαυρόπουλος Ελευθέριος
Αραμπατζής Αθανάσιος
Παπασημακοπούλου Μαρία
Ανδρονίδης Θεολόγοι
Σιμόγλου Ελένη
Εμμωνουηλίδης Μιχαήλ
Σωτηρίου Θεοδωρίδου Μυροφόρα
Παπαφωτίου Αριάνδη
Βογιατζόγλου Νικόλαος
Παπουδά Κωνσταντίνα
Δεσποτίδης Φανή
Παπάζογλου Πέτρος
Χατζηδημητρίου  Μαρία
Κουραπαλάτες Παντελής
Polua Steve
Πέτκογλου Ιωάννη
Τσαούσης Δημήτρης